Haber

Numan Kurtulmuş Açıkladı: Dolardaki Yükseliş Spekülasyon ve Algıdır

AKP Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, partisinin İstanbul İl Başkanlığı toplantısında son dönemde dolar alım-satım farkına ilişkin soruları yanıtladı. Kurtulmuş’un seçim sonrası doların yükselişine ve son dönemde piyasalarda yaşanan fiyatlamaya tepkisi ‘kınama’ oldu.

Kurtulmuş, “Özellikle Merkez Bankası ve kamu bankalarının” durumu takip ettiğini, oluşan çoklu piyasanın “algı” olduğunu söyledi.

‘Algının vermesi beklenen olumsuz sonuçlar bunlar’ ifadesini kullanan Kurtulmuş, ‘fırsatı değerlendirenlerin’ seçim döneminde yaptıklarıyla bir takım algılar oluşturmaya çalıştıklarını belirterek, ‘Bunlara asla güvenilmemeli’ dedi. .

Banka kaynakları açılıştaki açığın döviz alımlarının önüne geçmek için TCMB’nin talebi üzerine oluşturulduğunu belirtirken Kurtulmuş, “Seçimden sonra dolar 30 TL olacak” diyerek bu zihniyet ve tavrı kınadı.

Bu söylemleri ‘spekülasyon’ olarak nitelendiren Numan Kurtulmuş, ‘Hiçbir ekonomik mantıkla konuşulamayacağını, gerçekçi olmadığını, böyle olmasını isteyenlerin yarattığı bir algıdan ibaret olduğunu açıkça belirtiyorum’ dedi.

Türkiye ekonomisinin olağan seyrinde ilerlediğini ve spekülasyonlara mahal verilmeyeceğini umduğunu kaydeden Bakan, “Kamu yönetimi tüm kurum ve kuruluşlarıyla olası risklere karşı hazır ve tedbir alabilecek durumda.”

haber-turhal.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu